Dědictví aneb Kurva se neříká recenze

Také máte pocit, že v poslední době světová kinematografie produkuje pouze samé rádoby velkolepé akční filmy, počítačově upravené, nebo až nápadně nerealistické romantické snímky, či na první pohled hrozivé horory, nicméně postrádající toho správného hitchckokového ducha, aby stál film skutečně za to? Tak zde je právě něco pro vás. Dlouho očekávaný a ještě déle připravovaný snímek z české produkce: „Dědictví anebo Kurva se neříká“, neoficiální název „Dědictví 2“, by měl nejednoho českého diváka povzbudit k návštěvě kina. Jistě každý fanoušek „jedničky“, se dozví, jak osudy Bohumila Stejskala, Vlasty, Irenky a jiných dopadly.

dedictvi2

Bude dvojka stejně dobrá jako jednička?

„ …a paní doktorko, věříte v Boha?“ Kdo by neznal jednu ze slavných hlášek populárního filmu. Dědictví aneb Kurva se neříká, navazuje na oblíbený český film s Bolkem Polívkou v hlavní roli – Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kde postava Bohumila Stejskala přišla rázem k obrovskému jmění. Samozřejmě oba filmy budou jak filmovými kritiky, tak také diváky srovnávány a nemálo kritizovány. Možná nebude žádným překvapením, pokud volné pokračovaní nevzbudí takový ohlas, jako prvotina. Přece jen se od druhého dílu očekává mnohem více, takže zklamání může nastat. Ostatně nebylo by to poprvé, většina pokračování filmů již nevzbudí tak kladný ohlas jako prvotiny. Vlastní názor by si však měl utvořit každý sám.

Český divák rád do kina zajde

Obecně český divák raději uvítá domácí film, než ten z americké produkce. Nejen kvůli možné jazykové bariéře, ale i český humor je nám tak nějak bližší. Navíc je tu řada nezodpovězených otázek, jejichž odpovědi lze nalézt možná právě ve volném pokračování filmu. Zbaví se Bohuš démonu, jménem alkohol? Bude žít s Vlastou, nebo Irenkou, či zcela sám? A zůstane mu něco z dědictví, nebo vše promrhá v neuvážených nákupech? Na všechny tyto a mnohé další otázky odpoví právě film „Dědictví aneb Kurva se naříká“. I přes nářky kin, český divák rád do kina zajde, pokud je ovšem na co.

dedictvi4

Určitě od snímku neočekávejme nějaký převratný herecký objev. Naopak si užijete zábavu s těmi, na které jste zvyklí. V hlavní roli nebude chybět Bolek Polívka. Uvidíme i Dagmar Havlovou, ale poněkud v překvapivé roli, dále oba manželé doktorovi, tedy Miroslava Donutila i Ivanu Chýlkovou. Roli ve filmu dostala dcera Bolka Polívky – Anna a ze slavných jmen lze vidět Karla Gotta, Karla Heřmánka, Milana Lasicu, z půvabných žen pak Jitku Čvančarovou a i Lucií Borhyovou. Takže určitě se bude nač dívat.

Samozřejmě od snímku nutno odradit ty, kteří by v něm hledali intelektuální poselství, nějaký větší přesah nebo dokonce psychologickou sondu do současné české společnosti. Ti budou z kina odcházet zaručeně zklamáni, rozlíceni nebo pobouřeni. Zas je tu další pořádná česká čurina.